AMPMDFA-11.0592T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMDFA-11.0592T3
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
RoHS :
Details
Series :
AMPM
Current - Supply (Disable) (Max) :
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Output Format :
CMOS
Base Resonator :
MEMS
Frequency :
11.0592MHz
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
XO (Standard)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.5 mm
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Brand :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output :
CMOS
Ratings :
Product Type :
MEMS Oscillators
Function :
Enable/Disable
Current Rating :
1.3 mA
Subcategory :
Oscillators
Absolute Pull Range (APR) :
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Width :
2 mm
Height :
0.84 mm
Frequency Stability :
±25ppm