AMPMDED-8.1920
Mfr.Part #
AMPMDED-8.1920
Description
MEMS OSC XO 8.1920MHZ CMOS SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Output Format :
CMOS
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Frequency Stability :
±50ppm
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Current Rating :
1.3 mA
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Length :
2.5 mm
Function :
Standby (Power Down)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Frequency :
8.192MHz
Width :
2 mm
Height :
0.84 mm