AMPMDDB-11.0590
Mfr.Part #
AMPMDDB-11.0590
Description
MEMS OSC XO 11.0590MHZ CMOS SMD
Frequency Stability :
±25ppm
Package :
Bulk
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
- 20 C
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Frequency :
11.059MHz
Function :
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Width :
2 mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Length :
2.5 mm
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Details
Factory Lead Time :
15 Weeks
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Ratings :
Height :
0.84 mm
Current Rating :
1.3 mA