AMPMDDA-42.5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMDDA-42.5000
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 42.5000MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Width :
2 mm
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Function :
Enable/Disable
Current Rating :
1.3 mA
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
Subcategory :
Oscillators
Length :
2.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Output :
CMOS
Base Resonator :
MEMS
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Ratings :
Output Format :
CMOS
Product Status :
Active
Brand :
Frequency Stability :
±25ppm
Product Type :
MEMS Oscillators
Height :
0.84 mm
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
42.5MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V