AMPMAGD-60.0000T
Mfr.Part #
AMPMAGD-60.0000T
Description
MEMS OSC XO 60.0000MHZ CMOS SMD
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Current Rating :
1.3 mA
Height :
0.84 mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Width :
1.6 mm
Length :
2 mm
Frequency :
60MHz
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Frequency Stability :
±50ppm
Operating Temperature :
-40°C~85°C