AMPMAGD-37.5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMAGD-37.5000
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 37.5000MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fall Time-Max :
3.5 ns
Output Format :
CMOS
Current Rating :
1.3 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
Symmetry-Max :
55/45 %
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Output :
CMOS
Base Resonator :
MEMS
Frequency Stability :
±50ppm
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Product Type :
MEMS Oscillators
Length :
2 mm
Series :
AMPM
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Oscillator Type :
Rise Time-Max :
3.5 ns
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Type :
XO (Standard)
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Brand :
Product Status :
Active
Ratings :
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Output Load :
5 pF
Frequency :
37.5MHz
Additional Feature :
STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR, 7 INCH
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Function :
Standby (Power Down)
Absolute Pull Range (APR) :
Height :
0.84 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Physical Dimension :
2.0mm x 1.6mm x 0.84mm
Width :
1.6 mm