AMPMAED-2.0800T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMAED-2.0800T3
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 2.0800MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Subcategory :
Oscillators
Product Type :
MEMS Oscillators
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency Stability :
±50ppm
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Base Resonator :
MEMS
Package :
Tape and Reel (TR)
Function :
Standby (Power Down)
Current Rating :
1.3 mA
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Type :
XO (Standard)
Series :
AMPM
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency :
2.08MHz
Width :
1.6 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-20°C~70°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
RoHS :
Details
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Length :
2 mm
Output :
CMOS
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Output Format :
CMOS
Ratings :
Height :
0.84 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm