AMPMAEC-7.3728T
Mfr.Part #
AMPMAEC-7.3728T
Description
MEMS OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD
Frequency :
7.3728MHz
Current - Supply (Disable) (Max) :
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Function :
Enable/Disable
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Width :
1.6 mm
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Length :
2 mm
Height :
0.84 mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Frequency Stability :
±50ppm
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Current Rating :
1.3 mA