AMPMAEC-6.1440
Mfr.Part #
AMPMAEC-6.1440
Description
MEMS OSC XO 6.1440MHZ CMOS SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Frequency :
6.144MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
1.3 mA
Height :
0.84 mm
Function :
Enable/Disable
Length :
2 mm
Product Status :
Active
Frequency Stability :
±50ppm
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Width :
1.6 mm