AMPMAEC-29.5000
Mfr.Part #
AMPMAEC-29.5000
Description
MEMS OSC XO 29.5000MHZ CMOS SMD
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Length :
2 mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Height :
0.84 mm
Packaging :
Bulk
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Width :
1.6 mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Package :
Bulk
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Current - Supply (Disable) (Max) :
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Frequency Stability :
±50ppm
Frequency :
29.5MHz
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Function :
Enable/Disable
Current Rating :
1.3 mA