AMPMAEB-7.3728T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMAEB-7.3728T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
1.3 mA
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
XO (Standard)
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Frequency :
7.3728MHz
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Resonator :
MEMS
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Width :
1.6 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Absolute Pull Range (APR) :
Frequency Stability :
±50ppm
Subcategory :
Oscillators
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
2 mm
Series :
AMPM
Output Format :
CMOS
Product Status :
Active
Product Type :
MEMS Oscillators
Function :
Standby (Power Down)
Height :
0.84 mm
Output :
CMOS
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm