AMPMAEB-12.5000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMPMAEB-12.5000
Manufacturer
Abracon
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
MEMS OSC XO 12.5000MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Length :
2 mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Base Resonator :
MEMS
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
12.5MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
1.71V~3.63V
Width :
1.6 mm
Frequency Stability :
±50ppm
Output :
CMOS
Function :
Standby (Power Down)
Series :
AMPM
Packaging :
Bulk
Product Type :
MEMS Oscillators
Current - Supply (Max) :
1.3mA Typ
Current Rating :
1.3 mA
Current - Supply (Disable) (Max) :
160μA
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Package :
Bulk
Type :
XO (Standard)
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Subcategory :
Oscillators
Brand :
Absolute Pull Range (APR) :
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Height :
0.84 mm
Ratings :
Output Format :
CMOS
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm