AMELA2010S-1R5MT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMELA2010S-1R5MT
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 2.8A 70MOHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Core Material :
Metal Alloy
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
2 mm
Inductance :
1.5 µH
RMS Current (Irms) :
2.8 A
Inductance Tolerance :
± 20%
Frequency - Self Resonant :
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Series :
AMELA2010S
Product Category :
Power Inductors - SMD
Core Type :
Molded
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Diameter :
Packaging :
Cut Tape
Package / Case :
Nonstandard
Ratings :
Product Width :
2 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Type :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
3A
Material - Core :
Metal
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shielding :
Shielded
Height :
1 mm
Test Frequency :
1 MHz
Supplier Device Package :
Saturation Current :
3 A
Length :
2.5 mm
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Height :
1mm
Current Rating (Amps) :
2.8 A
Package :
Digi-Reel?
Product :
Power Inductors
Product Status :
Active
Type :
Molded
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Tolerance :
±20%
Self Resonant Frequency :
Termination :
Standard
Product Length :
2.5 mm
Datasheets
AMELA2010S-1R5MT
Abracon AMELA2010S-1R5MT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD