AMDLA7030S-1R0MT
Mfr.Part #
AMDLA7030S-1R0MT
Description
FIXED IND 1UH 11A 7.4 MOHM SMD
Fixed Inductors
Diameter :
Saturation Current :
13.5 A
Tolerance :
±20%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Width :
6.6mm
Size / Dimension :
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) :
7.4mOhm Max
Length :
7.1 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) :
13.5A
Packaging :
Cut Tape
Self Resonant Frequency :
Core Type :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
11A
Mounting Style :
PCB Mount
Test Frequency :
100 kHz
Height :
2.8 mm
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Series :
AMDLA7030S
Inductance :
1 µH
Product :
Power Inductors
Inductance Tolerance :
± 20%
Product Length :
7.1mm
Termination :
Standard
Ratings :
Width :
6.6 mm
Core Material :
Metal Alloy
Product Height :
2.8mm
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
11 A
Datasheets
AMDLA7030S-1R0MT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD