AMDLA1707Q-6R8MT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMDLA1707Q-6R8MT
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 24A 7.2 MOHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Molded
Features :
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
Power Inductors - SMD
Current Rating (Amps) :
24 A
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product :
Power Inductors
Material - Core :
Metal
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.701" L x 0.665" W (17.80mm x 16.90mm)
Ratings :
AEC-Q200
Brand :
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
25A
Series :
AMDLA1707Q
RoHS :
Details
Inductance :
6.8 µH
Frequency - Self Resonant :
Product Type :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
7.2mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
AMDLA1707Q-6R8MT
Abracon AMDLA1707Q-6R8MT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD