AMA18XAR4-120150Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMA18XAR4-120150Y
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Input Type :
Multi-Blade (Single Blade Included)
Base Product Number :
AMA18
Polarization :
Positive Center
Form :
Wall Mount (Class II)
Package :
Box
Region Utilized :
Australia
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Input Connector :
Multi-Blade
Efficiency :
85%
Applications :
ITE (Commercial)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency :
CE, UL
Series :
AMA18X-Y
Power (Watts) :
18 W
Standard Number :
Current - Output (Max) :
1.5A
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Product Status :
Active
Voltage - Output :
12V
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Size / Dimension :
3.55" L x 1.97" W x 1.49" H (90.3mm x 50.0mm x 37.9mm)
Weight :
0.265 lb (120.00 g)
Cord Length :
60.2" (1.50m)