AMA120DD1-120100Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMA120DD1-120100Y
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Current - Output (Max) :
10A
Output Connector :
Power DIN, 4 Pin
Series :
AMA120D-Y
Cord Length :
59" (1.50m)
Approval Agency :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
No Load Power Consumption :
210mW
Product Status :
Active
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Standard Number :
Form :
Desktop (Class I)
Power (Watts) :
120 W
Polarization :
Positive Center
Weight :
1.345 lb (610.00 g)
Efficiency :
Level VI
Size / Dimension :
6.61" L x 2.69" W x 1.34" H (167.9mm x 68.3mm x 34.0mm)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Region Utilized :
International
Voltage - Output :
12V