AMA12UR3L-120100Y
Mfr.Part #
AMA12UR3L-120100Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Input Type :
Fixed Blade
Region Utilized :
North America
Weight :
0.174 lb (79.00 g)
Current - Output (Max) :
1A
Standard Number :
Size / Dimension :
2.76" L x 1.22" W x 2.65" H (70.0mm x 31.0mm x 67.3mm)
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Voltage - Output :
12V
Approval Agency :
CE, UL
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Series :
AMA12-Y
Power (Watts) :
12 W
Input Connector :
NEMA 1-15P
Efficiency :
Level VI
Applications :
ITE (Commercial)
Base Product Number :
AMA12
Cord Length :
60.2" (1.50m)