AMA12UR2L-120100MY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMA12UR2L-120100MY
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Series :
AMA12-MY
Size / Dimension :
2.72" L x 1.18" W x 2.65" H (69.0mm x 30.0mm x 67.3mm)
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Approval Agency :
Base Product Number :
AMA12
Current - Output (Max) :
1A
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Form :
Wall Mount (Class II)
Region Utilized :
North America
Voltage - Output :
12V
Power (Watts) :
12 W
Standard Number :
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Polarization :
Positive Center
Weight :
0.174 lb (79.00 g)
Package :
Box
Efficiency :
Level VI
Input Connector :
NEMA 1-15P
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Product Status :
Active
Input Type :
Fixed Blade
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC