AMA12EK1-120100Y
Mfr.Part #
AMA12EK1-120100Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Power (Watts) :
12 W
Form :
Wall Mount (Class II)
Weight :
0.174 lb (79.00 g)
Polarization :
Positive Center
Approval Agency :
CE, UL
Package :
Box
Voltage - Output :
12V
Current - Output (Max) :
1A
Product Status :
Active
Standard Number :
Efficiency :
Level VI
Output Connector :
Barrel Plug Locking, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Region Utilized :
Europe
Input Connector :
CEE 7/16
Input Type :
Fixed Blade
Base Product Number :
AMA12
Size / Dimension :
2.72" L x 1.18" W x 3.28" H (69.0mm x 30.0mm x 83.3mm)
Cord Length :
60.2" (1.50m)
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Series :
AMA12-Y
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C