AMA12AK1-120100Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMA12AK1-120100Y
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Approval Agency :
CE, UL
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Output Connector :
Barrel Plug Locking, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Power (Watts) :
12 W
Standard Number :
Product Status :
Active
Polarization :
Positive Center
Form :
Wall Mount (Class II)
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Weight :
0.174 lb (79.00 g)
Base Product Number :
AMA12
Input Type :
Fixed Blade
Input Connector :
Size / Dimension :
Current - Output (Max) :
1A
Package :
Box
Series :
AMA12-Y
Efficiency :
Level VI
Voltage - Output :
12V
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C