AM30EW-2412S-NZ-K-STD
Mfr.Part #
AM30EW-2412S-NZ-K-STD
Manufacturer
Aimtec
Description
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Number of Outputs :
1
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Features :
Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Voltage - Output 2 :
12V
Product Status :
Active
Approval Agency :
CE, cURus
Voltage - Output 3 :
Current - Output (Max) :
2.5A
Voltage - Output 6 :
Minimum Load Required :
No
Efficiency :
90%
Base Product Number :
AM30E
Gems Sensors and Controls
Input Type :
DC
Pressure Range :
4-8 psi
Size / Dimension :
2.99 L x 1.24 W x 1.00 H (75.9mm x 31.5mm x 25.4mm)
Current Rating :
5 A @ 125 VAC, 250 VAC
Voltage - Output 5 :
Seal :
No
Package :
Box
Standard Number :
Voltage - Output 1 :
12V