AM30-201J-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AM30-201J-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
200UH 5% AXIAL MOLDED INDUCTOR
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
6.5MHz
Type :
Molded
Supplier Device Package :
Axial
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
790 kHz
Series :
Height - Seated (Max) :
Package :
Bag
Inductance :
200 μH
Current - Saturation (Isat) :
123mA
DC Resistance (DCR) :
7.1Ohm Max
Q @ Freq :
65 @ 790kHz
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Package / Case :
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
AM30-201J-RC
Allied Components International AM30-201J-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD