AM2C05SCM4LA22000G
Mfr.Part #
AM2C05SCM4LA22000G
Must Operate Voltage :
176 VAC
Coil Current :
14.7 mA
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Contact Rating (Current) :
5 A
Must Release Voltage :
33 VAC
Coil Voltage :
220VAC
Seal Rating :
Product Status :
Active
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
AM
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Release Time :
20 ms
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Operating Temperature :
-25°C ~ 50°C
Coil Resistance :
15 kOhms