AM20EW-4805S-NZ-STD
Mfr.Part #
AM20EW-4805S-NZ-STD
Manufacturer
Aimtec
Description
DC/DC CONVERTER 5V 20W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Voltage - Output 2 :
-5V
Height :
25.908 mm
Minimum Load Required :
No
Standard Number :
Max Output Current :
4 A
Voltage - Output 3 :
Applications :
ITE (Commercial)
Efficiency :
90 %
Length :
75.946 mm
Voltage - Output 5 :
Base Product Number :
AM20E
Weight :
70 g
RoHS :
Non-Compliant
Min Operating Temperature :
-40 °C
Width :
31.496 mm
Product Status :
Active
Output Power :
20 W
Isolation Voltage :
0 V
Voltage - Output 6 :
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CE, cURus
Mount :
DIN Rail, Screw
Max Input Voltage :
75 V
Switching Frequency :
270 kHz
Package :
Box
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Voltage - Output 1 :
5V
Max Operating Temperature :
85 °C
Current - Output (Max) :
4A
Power (Watts) :
20W
Series :
AM20EW-NZ (20W)
Output Voltage :
5 V
Input Type :
DC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.24 L x 1.02 W x 2.99 H (31.5mm x 25.9mm x 75.9mm)
Power Dissipation :
20 W
Voltage - Output 4 :
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Min Input Voltage :
18 V