AM20-R068K-RC
Mfr.Part #
AM20-R068K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
.068H 10% AXIAL MOLDED INDUCTR
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Molded
Features :
Current - Saturation (Isat) :
1.5A
Inductance :
68 nH
Series :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Tolerance :
±10%
Package :
Bag
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Shielding :
Unshielded
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Supplier Device Package :
Axial
Frequency - Self Resonant :
750MHz
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Datasheets
AM20-R068K-RC
Allied Components International AM20-R068K-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD