AM20EW-2409S-NZ-STD
Mfr.Part #
AM20EW-2409S-NZ-STD
Manufacturer
Aimtec
Description
DC/DC CONVERTER 2X1, 20 W, 9~36
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Voltage - Output 1 :
9V
Product Status :
Active
Minimum Load Required :
No
Voltage - Output 3 :
Package :
Bulk
Series :
AM20EW-NZ (20W)
Base Product Number :
AM20E
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
2.99 L x 1.24 W x 1.02 H (76.0mm x 31.5mm x 25.8mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Input Type :
DC
Efficiency :
89%
Power (Watts) :
20W
Voltage - Output 5 :
Standard Number :
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 4 :
Voltage - Output 2 :
9V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Current - Output (Max) :
2.22A