AM20EW-2403SH30-NZ-STD
Mfr.Part #
AM20EW-2403SH30-NZ-STD
Manufacturer
Aimtec
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 17W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Minimum Load Required :
No
Package :
Box
Number of Outputs :
1
Size / Dimension :
1.24 L x 1.02 W x 2.99 H (31.5mm x 25.9mm x 75.9mm)
Power (Watts) :
20W
Efficiency :
86%
Voltage - Output 3 :
Base Product Number :
AM20E
Voltage - Output 1 :
3.3V
Product Status :
Active
Voltage - Isolation :
3 kV
Series :
AM20EW-NZ (20W)
Voltage - Output 2 :
3.3V
Current - Output (Max) :
5A
Standard Number :
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Voltage - Output 4 :
Approval Agency :
CE, cURus
Input Type :
DC
Voltage - Output 5 :
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Output 6 :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C