AM20EW-11005SH22-NZ-K-STD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AM20EW-11005SH22-NZ-K-STD
Manufacturer
Aimtec
Description
20W DC/DC Converter
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Voltage - Output 2 :
Product Status :
Active
Type :
Enclosed
Package :
Box
Series :
AM20EW-NZ
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Min) :
40V
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.9mm)
Efficiency :
84%
Voltage - Output 1 :
5V
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
160V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Output 3 :
Voltage - Output 4 :
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Standard Number :
Power (Watts) :
20W
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
4A