ALZ12F18W
Mfr.Part #
ALZ12F18W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Coil Resistance :
810Ohm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact/Output Supply Type :
AC
ALZ
Body Breadth :
12.5 mm
Coil Power :
400mW
Contact Resistance :
100MOhm
Coil Voltage (DC) :
18V
Max Current Rating :
16A
Seal Rating :
Sealed - Fully
Coil Current :
22.2mA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Must Operate Voltage :
12.6VDC
Reach Compliance Code :
Random
Mount :
Through Hole
Switching Voltage :
440VAC -Max
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@440VAC
Length - Termination :
0.0035 inch
Coil Voltage :
18VDC
Max Voltage Rating (AC) :
440V
Must Release Voltage :
1.8VDC
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
SPDT (1 Form C)
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
4000VA@440VAC
1000 Vrms
Body Height :
15.7mm