ALZ11B12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALZ11B12
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Action :
Momentary
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Max Current Rating :
16A
Lead Free :
Lead Free
Length :
28.8mm
Coil Voltage (DC) :
12V
Series :
ALZ
Coil Voltage :
12VDC
Number of Pins :
8
Switching Voltage :
440VAC -Max
Max Voltage Rating (AC) :
440V
Voltage - Rated AC :
440V
Approval Agency :
VDE, cULus
RoHS Status :
RoHS Compliant
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Power Consumption :
400mW
PCB Hole Count :
8
Operate Time :
15ms
Termination :
PC Pin
Release Time :
5ms
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Number of Terminations :
ECCN Code :
EAR99
Weight :
12g
Power Rating :
400mW
Current Rating :
16A
Packaging :
Tube
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Type :
Non Latching
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Depth :
12.5mm
Throw Configuration :
SPDT
Input Switching Control Type :
Random
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Coil Power :
400mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Must Release Voltage :
1.2VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Additional Feature :
LOW PROFILE
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
5000 Vrms
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@440VAC
Surface Mount :
No
Coil Resistance :
360Ohm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Coil/Input Supply Type :
DC
Termination Style :
PC Pin
Reference Standard :
UL; VDE
Width :
12.5mm
Coil Insulation :
Class B
Height :
15.7mm
Coil Current :
33.3mA
Contact/Output Supply Type :
AC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Resistance :
100MOhm