ALZ11F24W
Mfr.Part #
ALZ11F24W
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Contact Resistance :
100MOhm
Max Voltage Rating (AC) :
440V
Reach Compliance Code :
Coil Voltage (DC) :
24V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Height :
15.7mm
Switching Voltage :
440VAC -Max
Must Release Voltage :
2.4VDC
Coil Power :
400mW
Momentary
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
8
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
4000VA@440VAC
Mount :
Max Current Rating :
16A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Packing Method :
Box
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Coil Voltage :
24VDC
Coil Insulation :
Class F
RoHS Compliant
Length - Termination :
0.0035 inch
Coil Resistance :
1.44kOhm
PCB Hole Count :
Body Breadth :
12.5 mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@440VAC
Coil Current :
16.7mA