ALSR10270R0FE12
Mfr.Part #
ALSR10270R0FE12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Description
RES 270 OHM 7W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~250°C
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Series :
ALSR
Size / Dimension :
0.312Diax1.730L 7.92mmx43.94mm
Radiation Hardening :
No
Diameter :
7.92mm
Composition :
Wirewound
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
7W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Power Rating :
7W
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Pbfree Code :
yes
Published :
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Axial
Resistance :
270Ohm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
7W
Datasheets
ALSR10270R0FE12
Vishay / Dale ALSR10270R0FE12
Through Hole FIXED RESISTOR, 270Ohm, Wirewound,