ALSR0150R00JE12
Mfr.Part #
ALSR0150R00JE12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Description
RES 50 OHM 1W 5% AXIAL
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Moisture Resistant
Contact Plating :
Tin
Series :
ALSR
Packaging :
Bulk
Resistance :
50Ohm
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.79mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
10 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Composition :
Wirewound
Published :
2011
Size / Dimension :
0.110Diax0.406L 2.79mmx10.31mm
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
1W
Lead Free :
Lead Free
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~250°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
ALSR0150R00JE12
Vishay / Dale ALSR0150R00JE12
Through Hole FIXED RESISTOR, 50Ohm, Wirewound,