ALS81A184NF040
Mfr.Part #
ALS81A184NF040
Description
CAP ALUM 180000UF 20% 40V SCREW
Impedance :
9mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
24.8A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
23.7A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
180000μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
40V
Datasheets
ALS81A184NF040
KEMET ALS81A184NF040
ALS81 180000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals