ALS80H334QP040
Mfr.Part #
ALS80H334QP040
Description
CAP ALUM 330000UF 20% 40V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
32.1A @ 100Hz
Voltage - Rated :
40V
Impedance :
8mOhm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Capacitance :
330000μF
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
33.2A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ALS80H334QP040
KEMET ALS80H334QP040
ALS80 330000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals