ALS80H242KF400
Mfr.Part #
ALS80H242KF400
Description
CAP ALUM 2400UF 20% 400V SCREW
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Capacitance :
2400μF
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
14.2A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
7.8A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
63mOhm @ 100Hz
Impedance :
37mOhm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Datasheets
ALS80H242KF400
KEMET ALS80H242KF400
ALS80 2400μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals