ALS80H103NT450
Mfr.Part #
ALS80H103NT450
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
18.8A @ 100Hz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
10000µF
Height Seated (Max) :
8.740 222.00mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
26.1A @ 10kHz
Voltage - Rated :
450V
Tolerance :
±20%
Impedance :
14mOhm
Datasheets
ALS80H103NT450
KEMET ALS80H103NT450
ALS80 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals