ALS80G392NF500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS80G392NF500
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
12.2A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
61mOhm @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
500V
Ripple Current @ High Frequency :
19A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Impedance :
46mOhm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Series :
ALS80
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
3900μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ALS80G392NF500
KEMET ALS80G392NF500
ALS80 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals