ALS80C114QC040
Mfr.Part #
ALS80C114QC040
Description
CAP ALUM 110000UF 20% 40V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
19.4A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
40V
Height Seated (Max) :
2.717 69.00mm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
20.4A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Impedance :
13mOhm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Capacitance :
110000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALS80C114QC040
KEMET ALS80C114QC040
ALS80 110000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals