ALS80A913NT100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS80A913NT100
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 91000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
ALS80
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Impedance :
9mOhm
Voltage - Rated :
100V
Ripple Current @ High Frequency :
29.7A @ 10kHz
Capacitance :
91000μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
28A @ 100Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Height Seated (Max) :
8.740 222.00mm
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALS80A913NT100
KEMET ALS80A913NT100
ALS80 91000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals