ALS80A433NJ100
Mfr.Part #
ALS80A433NJ100
Description
CAP ALUM 43000UF 20% 100V SCREW
Voltage - Rated :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
22.6A @ 100Hz
Impedance :
12mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.606 117.00mm
Capacitance :
43000μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
24.9A @ 10kHz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALS80A433NJ100
KEMET ALS80A433NJ100
ALS80 43000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals