ALS80A432NJ500
Mfr.Part #
ALS80A432NJ500
Description
CAP ALUM 4300UF 20% 500V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
19.4A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
12.9A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Impedance :
43mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.606 117.00mm
Capacitance :
4300μF
Datasheets
ALS80A432NJ500
KEMET ALS80A432NJ500
ALS80 4300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals