ALS71P914NS025
Mfr.Part #
ALS71P914NS025
Description
CAP ALUM 910000UF 20% 25V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Voltage - Rated :
25V
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Impedance :
8mOhm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
34.3A @ 100Hz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
34.8A @ 10kHz
Capacitance :
910000μF
Datasheets
ALS71P914NS025
KEMET ALS71P914NS025
ALS71 910000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals