ALS71P123NS450
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS71P123NS450
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Impedance :
15mOhm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
21.9A @ 100Hz
Capacitance :
12000µF
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ High Frequency :
29.2A @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ALS71
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
21mOhm @ 100Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ALS71P123NS450
KEMET ALS71P123NS450
ALS71 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals