ALS71H132DF400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS71H132DF400
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Polarization :
Polar
Capacitance :
1300μF
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
122mOhm @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
5.3A @ 100Hz
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated :
400V
Impedance :
70mOhm
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
11.2A @ 10kHz
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
ALS71
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp :
11000 Hrs @ 85°C
Datasheets
ALS71H132DF400
KEMET ALS71H132DF400
ALS71 1300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals