ALS71G684NW025
Mfr.Part #
ALS71G684NW025
Description
CAP ALUM 680000UF 20% 25V SCREW
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
33.7A @ 10kHz
Capacitance :
680000μF
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Impedance :
8mOhm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
33.1A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
ALS71G684NW025
KEMET ALS71G684NW025
ALS71 680000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals