ALS71C754QT040
Mfr.Part #
ALS71C754QT040
Description
CAP ALUM 750000UF 20% 40V SCREW
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
750000μF
Height Seated (Max) :
8.740 222.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
42.7A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
43.7A @ 10kHz
Impedance :
7mOhm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
40V
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALS71C754QT040
KEMET ALS71C754QT040
ALS71 750000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals