ALS70C473QS200
Mfr.Part #
ALS70C473QS200
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 200V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
Impedance :
10MOhm
Diameter :
90mm
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
37A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm @ 100Hz
Capacitance :
47000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
31.9A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
194mm
Datasheets
ALS70C473QS200
KEMET ALS70C473QS200
ALS70 47000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals