ALS70C203QT400
Mfr.Part #
ALS70C203QT400
Description
CAP ALUM 20000UF 20% 400V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
37.9A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
20000μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
29.1A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
8.740 222.00mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Impedance :
9mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Datasheets
ALS70C203QT400
KEMET ALS70C203QT400
ALS70 20000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals